Stenen med korsets tegn
Erik Lind, NaturBornholm
Der findes sikkert flere sten, som har et korsets tegn, men den, der her tænkes på, er Ligstenen i Paradisbakkerne.
Ligstenen er en vandreblok der ligger på den gamle hulvej fra Klinteby til Lindsvej langs Kodalen i Paradisbakkerne. Denne sten blev anvendt, når afdøde personer fra Klintebyområdet skulle bæres til Sct. Ibs kirke, og da denne sten er af passende størrelse og ligger passende placeret, ja så blev den brugt til at sætte kisten på, og bærerne kunne få et velfortjent hvil.

I min granskning om Paradisbakkerne, har jeg talt med en del mennesker, og dermed kommet på sporet af blandt andet det med korset i Ligstenen.
Det første spor kom via et kassettebånd, hvor en nu afdød Nexøbo har indtalt et digt, her lyder det ”Stenen med Korsets tegn”. Dette tegn måtte findes, og på det stykke af Ligstenen der nu ligger løst, fandt jeg noget der lignede en cirkel med et kors i, men nej, det var ikke dette sted.
Kunne det så være oven på stenen?
Her kunne med god vilje godt være fire skåltegn der gav korsets tegn, især når man anbragte mønter i hvert ”skåltegn”, men en henvendelse til Bornholms Museum om eventuelle helleristninger i Ligstenen, gav et negativt resultat.

Eftersøgningen fortsatte, og løsningen kom på en uventet måde, da en tidligere Klintebybo kom på besøg på NaturBornholm. I den forbindelse fik vi en snak om blandt andet Ligstenen og korset, og den besøgende fortalte om ture med sin far til Ligstenen, hvor han kunne fremvise korset på vandreblokkens østlige side.
I min videre søgning efter materiale om Ligstenen faldt jeg over et par vers om stenen skrevet af "AJ", der står for Alfred Jensen, en tidligere mellem- og realskoleforstander i Nexø. De lyder:
Når folk bâr læj te jorn på dejna len
Satte di kjistan på dejn flâde sten
Å rajte armana å strajte ben.
Bânt op for gjönklana di hadde me,
A knev te brö to sypa æjle tre,
Sin krev di me dejn dö ad kjærkan te. |